Ok. Med fare for å bidra til å gjøre noe kjent som jeg enda ikke helt vet om jeg ønsker skal gjøres kjent. Hva synes du om A-lagets nye låt; «Funksjonshemmet»?
Jeg skriver denne bloggposten siden jeg befinner meg i Loddefjord, Bergen. Siden jeg har skrevet min kjærlighetserklæring til Loddefjord for lengst. Siden jeg liker å tenke før jeg kritiserer. Kanskje særlig tenke før jeg kritiserer folk fra Loddefjord (som A-laget delvis er fra). Siden jeg liker folk som utfordrer det «politisk korrekte», men som ikke lar det gå utover enkeltmennesker. Siden jeg liker å høre hva andre mener. Hva mener du?
Diskusjonene om låten har gått på twitter og facebook. NRK Hordaland har tatt debatten (uten at jeg fikk høre den). Tillitsvalgte i NFU har reagert. De har helt sikkert rett i at folk kan føle seg støtt av teksten. @VidarH73 (som jeg anbefaler å følge på twitter) skriver blant annet: «Fine greier, reagerer sterkest på helt jævla mongis, kjenner mange utviklingshemmede som reagerer på det, hverdagsspråket bør endres».
Jeg synes bruk av språk er vanskelig. Men viktig. Det er viktig å tenke over hvilke ord man bruker. Hva er for eksempel en «bolig»? Eller en «bruker»? Eller hva indikerer det når vi hele tiden snakker om «de» utviklingshemmede? Språket er med på å stigmatisere og diskriminere. Men også alminneliggjøre og akseptere. Derfor synes jeg det er flott om slike låter fører til en diskusjon om språket vårt.
Har for eksempel @V4g4rd et poeng når han skriver «At funksjonsfriske folk velger å sammenligne seg med funksjonshemmede folk for å beskrive en tilstand av KULHET er ikke mobbing. Hør etter:)» Kan bruken av mongis i denne sammenhengen være med på å styrke synet på personer med utviklingshemning? På opphavet av ordet mongis…
Et av spørsmålene vi bør stille oss er om slik språkbruk er med på å stigmatisere eller diskriminere. Noen vil helt sikkert si til meg at det er underlig at jeg ikke automatisk sier ja til dette. «Helt jæla mongis» er et uttrykk jeg har hørt i hele min oppvekst. Eller; «e du helt åndssvak, eller?» Betyr det at de som bruker det ser negativt på personer med utviklingshemning? Ligger det noen verdiladning knyttet til opprinnelsen av ordet? Jeg tviler sterkt på det, selv om det oftest er ment negativt overfor mottakeren av ordet (ikke sikker på om A-laget mener det her, de snakker om seg selv???).
Betyr det at andre kan få et negativt syn på personer med utviklingshemning av at hverdagsspråket vårt inneholder slike begrep? Kanskje. Ordbruk som dette er ofte ment for å snakke nedsettende om andre. Derfor kan det også bli hengende noe negativt ved opprinnelsen av ordet. Vi har vel alle et ansvar for å bidra til å utvikle språket i en retning som ikke skaper slik usikkerhet? Og; bør vi ikke ta hensyn når folk føler seg rammet av språket som blir brukt, slik pårørende i denne sammenhengen gir uttrykk for på twitter? Kanskje har musikere, kjendiser og forbilder (den ikke ukjente Lars Vaular er med og promoterer denne låten) et særlig ansvar for dette, eller har de kanskje også et særlig ansvar ved å røre ved de vante konvensjonene?
Samtidig. Er det virkelig slik at ordet mongis assosieres med personer med utviklingshemning lenger. Jeg er ikke sikker. Ikke om man ikke tenker spesielt over det. Kanskje er det faktisk slik som Thomas Owren sier på Facebook: «Spørsmålet er kanskje om «mongis» er et ord som egentlig rammer de som engang ble omtalt som «mongoloide», eller om det (kanskje og forhåpentligvis) er i ferd med å løsrive seg? Ord som «crazy» eller «sinnsyk» (som i «helt crazy», eller «sinnssykt bra/dårlig») – er de diskriminerende overfor folk med alvorlig psykisk lidelse? Er det slik at det å kalle noen for «jævla idiot» rammer folk med psykisk utviklingshemming? I så fall vet jeg om mange vernepleiere (meg inkudert) som trenger et nytt sett med skjellsord..»
Et lite appendix:
Ja, språk er vanskelig. Denne debatten er vel relativt nærliggende bruken av neger og nigger. Skulle lese en bok om gåter for sønnen min her om dagen. Boken, fra 82, starter med følgende gåte: Hva blir en neger hvis han hopper ut i det røde hav? Våt, selvfølgelig. Jeg hoppet over denne. Bruken av neger og nigger er nesten borte fra hverdagstalen. Men rappere kan bruke det uten problemer. Til ettertanke?
Fant dette klippet fra en diskusjon om neger, med african youth, johan golden og finn erik vinje.
31/07/2011 at 11:12
Vil først bare si at jeg har selv et funksjonshemmet barn og føler ofte på mange sjargonger blant ungdom og voksne fordi jeg har 3 eldre ungdommer/voksne barn.
Tror man må være litt mer åpen og tolerang for ny sjargong. Se meningen bak men samtidig være på vakt for ord som virker støtende på en enkelt gruppe mennesker. Ref: neger.
Har barn som bruker ordet «monger» når noe ikke går som det skal eller at ting krøller seg litt. Vet ikke bakgrunn for dette ordet men kan jo tenkes at det har utspring fra ordet mongoloid. I så måte kan det vel plasseres i bås med ordet mongis.
Jeg skjønner at ordet i høy grad kan virke støtende, og vil ta denne debatten til kjøkkenbordet hjemme med mine egen unger.
Samtidig er mine barn vokst opp med at denne typen funskjonshemming betegnes med Down’s syndrom, og jeg tror ikke engang de tenker over sammenhengen med en tidligere brukt betegnelse. Derfor er det kanskje heller enn fordømme viktig å ta debatten med de unge og gjøre dem oppmerksom på dette.
Har til stadighet mange ungdommer rundt kjøkkenbordet, også de som ikke tilhører husets beboere og debatten om ord og utrykk har vi ofte. Har erfaring med at det meste lar seg luke vekk om dialogen er god. Selv ikke trassige ungdommer ønsker å såre andre mennesker som er forsvarsløse.
31/07/2011 at 15:45
Godt poeng, Mette, at folk ikke ønsker å såre andre med denne språkbruken. Derfor er det fint at man av og til tenker over språket vårt og hva det faktisk innebærer. Det er vanskelig å argumentere med at jeg synes ikke du skal bli såret av min språkbruk hvis du faktisk blir såret…
Men av og til kan en slik diskusjon kanskje føre til at ser nye sider som gjør at man ikke blir støtt av det lengre…
Uansett; takk for int kommentar.
12/11/2011 at 23:12
La dem uskadeligjøre uttrykkene handicapet og mongis….
Slik Nas gjorde med ordet som begynner på N, og ligner på tigger..